گفت و گو با هرویک یاری جانیان، یادگار پدر صنعت پلاستیک ایران (زنده یاد تاتاوس یاری جانیان)

از کارگاه ماشین سازی سینگر تا کارخانه خورشید دریای شرق

حکایت نیم قرن حضور تاثیر گذار در صنعت پلاستیک ایران

تاتاوس یاری جانیان بزرگ چند روز پیش از دنیا رفت: کسی که زمانی ساخت ماشین های تولید لاستیک معروف به «سینگر» را نزدیک به ۶ دهه پیش در ایران پایه گذاری کرد و جزو طلایه داران ساخت این ماشین آلات صنعتی در کشور به شمار می رود. در خصوص پیشینه فعالیت های او و برنامه های آتی شرکتش با هرویک یاری جانیان فرزند او و عضو هیات مدیره شرکت خورشید دریای شرق گفتگویی انجام داده ایم.

*لطفاً برایمان بگویید پدرتان چطور وارد این بخش صنعتی شدند؟

پدر من در سال ۱۳۱۳ در شهرستان «فریدن» اصفهان به دنیا آمد. در ۱۸ سالگی به کویت رفت و آنجا از اساتید کارآزموده صنعت تراشکاری را آموخت و پس از چهار سال کار و کوشش فراوان در این زمینه به تهران بازگشت. او جزو اولین کسانی است که در کویت کارگاه تراشکاری تاسیس کرد و وقتی به تهران آمد، همان کار را ادامه داد و در خیابان دماوند تهران، اقدام به تاسیس کارگاه سینگر کرد. پس از آن به ساخت ماشین هاس پرس لاستیک و انواع قالب های موزائیک و سایر پرس ها پرداخت.

*این مربوط به چه سالی می شود؟

پدرم در سال ۱۳۳۸ شرکت ماشین سازی سینگر را تاسیس کرد. بعد از ۳۰ سال، تغییر رویکردی در مسیر فعالیتش داد و در سال ۱۳۶۷ با کمک برادرانم، رسما وارد ساخت ماشین های تزریق پلاستیک شد. یعنی یک کار گروهی انجام دادند. سال ۶۷ هم مصادف با بازگشت برادرانمان از جبهه بود.

*جرقه این رویکرد چطور زده شد؟

وقتی در حوزه تولید ماشین های لاستیک کار می کردیم،احساس کردیم شاید در صنعت پلاستیک راحت تر بتوانیم پیشرفت کنیم. یعنی جرقه اولیه این بود که صنعت پلاستیک در آن زمان، رو به رشد بود و زمینه مناسبی مهیا بود که آنجا حضور پیدا کنیم، بنابراین عوامل شرکت به سمت صنعت پلاستیک رفت.

*شرکت خورشید دریای شرق چه زمانی تاسیس شد؟

پیشینه شرکت «خورشید دریای شرق» به ماشین سازی «سینگر» مربوط می شود. همزمان با پیشرفت کار و  نیاز به تاسیس شرکت و توسعه یافتن فعالیت هایمان، در سال ۱۳۸۰ شرکت خورشید دریای شرق رسما تاسیس شد. در واقع شرکت سینگر از ۱۳ سال پیش به خورشید دریای شرق تغییر نام داد.

*در خصوص فعالیت های شرکت تان توضیح می دهید؟

شرکت ما در زمینه ساخت و تولید ماشین های تزریق پلاستیک فعالیت می کند و در کنارش تجهیزات جانبی نظیر آسیاب،چیلر،گازگیر، موادکش، ربات و میکسر تولید می کنیم. یعنی بعضی از این ماشین آلات در شرکت ما تولید می شوند و بخشی از جدیدترین تکنولوژی ها را نیز وارد کشور می کنیم. اخیراً هم با کشورهای اروپایی وارد مذاکره شده ایم و برای گرفتن تکنولوژی های روز دنیا از آن ها کمک گرفته ایم و برخی از کارهایمان را با آن ها پیش می بریم.

*چند نوع ماشین تولید می کنید؟

ماشین های تزریق پلاستیک، آسیاب ها، میکسرها و چیلر ها را در سایز های مختلف تولید می کنیم. به عنوان مثال چیلرها، سیستم های خنک کننده هستند که بیشتر برای خنک کردن سیستم های تزریق پلاستیک یا سایر امور می توان استفاده کرد. آسیاب ها هم برای آسیاب کردن ضایعات پلاستیکی و بازیافت این مواد برای استفاده در چرخه تولید کاربرد دارد.

*حجم تولیدتان چقدر است؟

حجم تولید ما وابستگی مستقیم به تقاضا دارد. یعنی عملاً آمار دقیقی نمی توانیم داشته باشیم چون میزان تولید ما به برنامه ریزی و به طور مستقیم عرضه و تقاضای بازار بستگی دارد. یعنی اگر حجم درخواست بازار بالا برود، ظرفیت این را داریم که حجم تولیدمان را بالا ببریم یا مثلاً اگر همچون سالیان گذشته با بحران مواجه شویم، مجدداً ظرفیت ما به ناچار پایین می آید.

*چند درصد از قطعات ماشین آلاتی که می سازید، وارداتی است؟

فعلاً بیشتر تمرکزمان روی مونتاژ دستگاه ها در ابعاد مختلف است. اما سیستم دستگاه تزریق پلاستیک با حجم ۱۸۰تن در سایتمان طراحی شده و در حال ساخت و عرضه آن به بازار هستیم. البته شاسی های ماشین آلات و تجهیزات را خودمان می سازیم، اما مثلاً کمپرسور چیلر با روتور ماشین های آسیاب وارد می کنیم ولی مابقی قطعاتش داخلی هستند.

*میانگین عمر دستگاه های تزریق پلاستیک چقدر است؟

دستگاه های تزریق پلاستیک معمولاً بعد از پنج سال مستهلک می شوند. یعنی این روند در کل دنیا همین گونه است ولی قطعاً عمر ماشین های ما با توجه به استفاده از فولاد های مرغوب تر بیشتر است.

*در زمینه تولید چه مشکلاتی دارید؟

مشکلات خاصی در تولید نداریم،بانک ها همکاری می کنند. وزارت صنعت، معدن و تجارت هم تا جایی که توانسته کارهای ما را تسهیل کرده است و مشکل خاصی در زمینه تولید نداریم.

*در حال حاضر وضعیت بازارتان چگونه است؟

بازار برای شرکت هایی که خدمات خوبی به مردم و مشتریان بدهند و سوابق خوبی  در این زمینه داشته باشند، همواره رو به رشد و گسترش است. یعنی مطمئن باشید اگر بتوانید خدمات پس از فروش را به درستی به مشتریانتان ارائه کنید ، می توانید فروش بالایی در بازار داشته باشید. ما حس می کنیم که در ارائه خدمات پس از فروش جزو شرکت های برتر هستیم البته در این زمینه آمار قابل اتکایی نداریم ولی می توانیم از مشتریان بگیریم.

*مشتریان تان چه گروه هایی هستند؟

عمده مشتریان ما گروه های خودرویی،پزشکی و کشاورزی هستند. امروزه ماشین های تزریق پلاستیک در جای جای زندگی نفوذ کرده و این یک واقعیت غیر قابل انکار است. بنابراین در تمامی این گروه ها، مشتریان خاص خودمان را داریم  که قطعاً مشتریان مطرحی هم در این زمینه محسوب می شوند. ایران یک کشور پویا است و نسل جوان زیادی دارد و با توجه به اینکه مسیر کشور رو به سازندگی  است، بنابراین در تمامی زمینه ها نیاز وجود دارد. مثلاً از زمینه پزشکی در نظر بگیرید تا زمینه خودرویی یا سایر زمینه های ببینید در همه جا به متخصصان و پزشکان و مهندسان نیاز داریم، بنابراین در زمینه پلاستیک هم این نیاز وجود دارد. ما در سیستم هایی که در زمینه پلاستیک اکنون مشغول به کار هستند، سیستم های فوق حرفه ای وجود دارند اما سیستم های فوق حرفه ای که بتوانیم از ازوپایی ها یا دیگر کشورها کمک بگیریم هنوز آن طور که باید و شاید داخل کشور ما وارد نشده و فکر می کنم به زودی آن هم به انجام برسد.

اینک اکثر شرکت های ما دیگر مثل سابق به صورت سنتی کار نمی کنند، اکثر شرکت ها دارند به صورت حرفه ای به این مسائل نزدیک می شوند. وقتی که به شکل حرفه ای به کار نزدیک می شوید به ابزارهایی نیاز دارید. این ابزارها به طور مستقیم به تجهیزات مورد استفاده شما مرتبط است. یعنی هرچه ابزار و تجهیزات شما دقیقتر باشد، قطعاً خروجی کار شما هم بالاتر خواهد بود.  ما باید از شرکت های مطرحی که در سطح دنیا فعالیت می کنند، کمک بگیریم. در این زمینه با بازارهای جهانی توفق هایی داشته ایم و به کمک همین دوستان در حال وارد کردن بخشی از تکنولوژی ها به کشور هستیم.

*با کدام کشورها؟

بیشتر با کشورهای اروپایی از جمله آلمان وارد مذاکره شده ایم و جلساتی با آنها داشته ایم تا بتوانیم از تکنولوژی های آنها در ساخت دستگاه های تزریق پلاستیک استفاده کنیم.

*در حوزه صادرات چه فعالیت هایی انجام می دهید؟

صادرات را با کمک دوستانمان در اتاق بازرگانی پیگیری می کنیم و در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم در این زمینه قوی تر عمل کنیم. به عنوان مثال امسال در دو نمایشگاه خارجی شرکت کرده ایم و نماینده فرستاده ایم و روی بررسی برخی محصولات انرژی گذاشته ایم و فکر می کنم به زودی در این زمینه نتیجه بگیریم.

ماشین تزریق پلاستیک سینگر - خورشید دریای شرق
Review Date
سینگر
گفت و گو با هرویک یاری جانیان
Author Rating
5